News

Final Results- ATLANTA 2016

Perfect Timing Group – Contractor License 6/6/2016 – 8:29 AM
American Track League: Atlanta – 6/4/2016
Lakewood Stadium

Event 2 Men Pole Vault
===============================================================
Name Year Team Finals
===============================================================
Finals
1 Hollis, Mark United States 5.70m
2 Barber, Shawn Canada 5.50m
3 Brannon, Chase United States 5.35m
4 Lewis, Steve Great Britain 5.20m
— Unterberger, Aaron United States NH

Event 3 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
Finals
1 Johnson, Rachel United States 9:46.87
2 Bush, Nicole United States 9:52.51
3 Wade, Becky United States 9:52.62
4 Pease, Sarah United States 9:56.39 9:56.382
5 Waite, Lennie Great Britain 9:56.39 9:56.390
6 Wilson, Alex United States 10:08.81
7 Goldkamp, Mary United States 10:26.43

Event 4 Women 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Solomon, Shalonda United States 11.28 1.2
2 Hackett, Semoy Trinidad 11.37 1.2 11.370
3 Knight, Bianca United States J11.37 1.2 11.376
4 Hill, Candace United States 11.42 1.2
5 Calvert, Schillonie Jamaica 11.47 1.2
6 Duncan, Kimberlyn United States 11.52 1.2
7 Ekpone, Olivia Nigeria 11.61 1.2
8 Scott, Anna Jamaica 11.96 1.2
— Richards-Ross, Sanya United States DNF 1.2

Event 5 Men 400 Meter Hurdles
===============================================================
Name Year Team Finals
===============================================================
Finals
1 Anderson, Jeshua United States 48.88
2 Downing, Quincy United States 49.32
3 Gibson, Jeffery Bahama 49.49
4 Stigler, Jeffery United States 49.68
5 Bennett, Laron United States 49.82
6 Ukaoma, Miles Nigeria 49.85
7 Gaymon, Justin United States 51.10
8 Hearn, Scottie United States 51.32
9 Taylor, Angelo United States 54.52

Event 6 Women 400 Meter Hurdles
===============================================================
Name Year Team Finals
===============================================================
Finals
1 Spencer, Ashley United States 54.51
2 Brown, T’Erea United States 55.30
3 Haye-Smith, Yanique Jamaica 56.17
4 Twiss, Erica United States 56.50
5 Jameson, Tameka Nigeria 57.40
6 Hyder, Jasmine United States 58.24
7 Dorr, Fawn Canada 1:02.22

Event 7 Women 800 Meter Run
===============================================================
Name Year Team Finals
===============================================================
Finals
1 Goule, Natoya Jamaica 1:59.38
2 Fedronic, Justine France 1:59.86
3 Williams, Chrishuna United States 1:59.89
4 Ludlow, Molly United States 2:00.44
5 Lipsey, Charlene United States 2:00.65
6 Sinclair, Kenai Jamaica 2:00.81
7 Chambers, Kendra United States 2:02.15
8 Mecke, Dana United States 2:02.72
9 Crofts, Helen Canada 2:03.89
10 Butterworth, Lindsay Canada 2:09.94

Event 8 Women 400 Meter Dash
===============================================================
Name Year Team Finals
===============================================================
Finals
1 Francis, Phyllis United States 50.92
2 Trotter, DeeDee United States 51.75
3 Funderburk, Kala United States 52.00
4 Baisden, Kendall United States 52.09
5 Alexander, Kineke St. Vincent’s 52.24
6 Hall, Patricia United States 52.45
7 Lavender, Jordan United States 53.08
8 Clarke, Lanece Bahama 53.37

Event 9 Men 400 Meter Dash
===============================================================
Name Year Team Finals
===============================================================
Finals
1 Gradiner, Steven Bahama 44.62
2 Berry, Michael United States 45.18
3 Verburg, David United States 45.30
4 Smith, Calvin United States 45.61
5 Beshir, Anas Egypt 45.88
6 Russell, Alonzo Bahama 46.04
7 Harris, James United States 46.40
8 Chambers, Ricardo Jamaica 46.72

Event 10 Men 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 McQuay, Tony United States 20.70 0.3
2 Williams, Kendal United States 20.71 0.3 20.702
3 Locke, Dentarius United States 20.71 0.3 20.707
4 Dukes, Dedric United States 20.80 0.3
5 Brown, Chris Bahama 20.92 0.3
6 Cotton, Terrell Jamaica 21.09 0.3
7 Brown, Jermaine Jamaica 21.12 0.3
8 Salaam, Mookie United States 21.46 0.3
9 Hazzard, Payton Grenada 21.62 0.3

Event 11 Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Porter, Jeff United States 13.54 1.1
2 Eaton, Jarret United States 13.61 1.1
3 Akins, Ty Nigeria 13.69 1.1
4 Thompson, Josh United States 13.71 1.1
5 Harris, Aleec United States 13.83 1.1
6 Payne, David United States 13.94 1.1
7 Brathwaite, Ryan Barbados 13.97 1.1
8 Wynn, William United States 14.01 1.1
9 Adams, Spencer United States 14.09 1.1

Event 12 Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Harrison, Queen United States 12.72 0.7
2 Nelvis, Sharika United States 12.84 0.7
3 Clay, Raven United States 13.00 0.7
4 Coward, Jackie United States 13.10 0.7
5 George, Phylicia Canada 13.17 0.7
6 Goodwin, Morgan United States 13.27 0.7

Event 13 Women 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Townsend, Tiffany United States 22.91 0.5
2 Calvert, Schillonie Jamaica 23.03 0.5
3 Hill, Candace United States 23.12 0.5
4 Solomon, Shalonda United States 23.13 0.5
5 Knight, Bianca United States 23.34 0.5
6 Purvis, Ashton United States 23.55 0.5 23.546
7 Brown, Kimaria United States 23.55 0.5 23.549

Event 14 Men 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Powell, Asafa Jamaica 10.01 0.2
2 Greene, Cejhae Netherlands Anti 10.15 0.2
3 Matadi, Emmanuel Liberia 10.17 0.2
4 Lee, BeeJay United States 10.26 0.2
5 Vaughn, Claytoin United States 10.28 0.2
6 Frater, Michael Jamaica 10.29 0.2
7 Ashmeade, Nickel Jamaica 10.30 0.2
8 Hyman, Kemar Cayman Island 10.35 0.2
9 Adams, Antoine St. Kitt 10.46 0.2